Dzisiaj jest niedziela, 20 października 2019. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

Zagramy jeszcze w piłkę?

2010-11-15 13:17:05 (ost. akt: 2010-11-16 15:05:39)Kupujemy choinkę, uzupełniamy zapasy bombek, patroszymy karpia, mielimy mak i powtarzamy wszystkie wigilijne rytuały. Ale kiedy siadamy, szczęśliwie wszyscy, przy stole, wiemy, że dzieci i tak za dwa dni wyjadą, że zmieniliśmy się wszyscy i wszystko zmieniło się wokół nas. Dlatego bardzo lubię te ostatnie dni przed świętami, kiedy wszystko dopiero ma się wydarzyć.Zagramy jeszcze w piłkę?

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Węgierski pisarz Sandor Marai, już jako dorosły człowiek, pojechał z bratem do swego rodzinnego miasta. Chodzili po ulicach, gdzie biegali jako chłopcy i w końcu odwiedzili swoją dawna szkołę. Teren wokół niej został zabudowany.

– To gdzie teraz będziemy grać w piłkę?! – zastanawiał się głośno brat Maraia.

– Czym ty się martwisz? – odparł pisarz. – Przecież my już nigdy nie będziemy grać w piłkę... 


To zdanie przypomina mi się często, bo przecież nie chodzi tylko o boisko, ale o bezpowrotną utratę. Nigdy już nie będziemy dziećmi i nawet jeżeli zagramy w piłkę, nie będzie to już taka sama zabawa. Podobnie jest ze świętami. Kupujemy choinkę, uzupełniamy zapasy bombek, patroszymy karpia, mielimy mak i powtarzamy wszystkie wigilijne rytuały. Ale kiedy siadamy, szczęśliwie wszyscy, przy stole, wiemy, że dzieci i tak za dwa dni wyjadą, że zmieniliśmy się wszyscy i wszystko zmieniło się wokół nas. Dlatego bardzo lubię te ostatnie dni przed świętami, kiedy wszystko dopiero ma się wydarzyć. Kiedy dom jest wysprzątany, ale pusty, a za oknem w świetle latarni błyszczy pierwszy śnieg. Wtedy wydaje mi się, że jednak zagramy w piłkę.

Ewa Mazgal

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB