Dzisiaj jest niedziela, 20 października 2019. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

Finlandia miastem Mikołaja

2010-11-15 14:57:29 (ost. akt: 2010-11-16 15:03:03)

Niespełna dziesięć kilometrów od centrum Rovaniemi w dalekiej Laponii ma swoją siedzibę Święty Mikołaj. Wioska, w której mieszka leży w niewielkiej odległości od północnego Koła Podbiegunowego.

Finlandia miastem Mikołaja

Autor zdjęcia: Paweł Kicowski

Polacy coraz chętniej wybierają się do Rovaniemi całymi rodzinami, zwłaszcza z małymi pociechami, którzy jeszcze wierzą w Świętego Mikołaja przynoszącego grzecznym dzieciom wymarzone prezenty pod choinkę. Trudno się dziwić temu magicznemu miejscu w zimowej puchowej scenerii, do którego zjeżdżają tłumnie turyści z całego świata, nawet z egzotycznych miejsc naszego globu.

Hobby staruszka

Różne legendy krążą na temat lokalizacji siedziby Świętego Mikołaja. Finowie uważają, iż tylko z okolic Bieguna Północnego może on dobrze się rozpędzić, aby dotrzeć do wszystkich dzieci na świecie. Pomagają w tym sanie zaprzężone w renifery, które nabierają wyjątkowej szybkości na płaskim jak tafla lodu terenie. Drugim argumentem jest fakt, iż renifery nie mogłyby żyć w cieplejszym klimacie. Ponadto może podziwiać przepiękne plenery w świetle północnego słońca w lecie, a zorzę polarną w zimie. Podobno latem sędziwy staruszek ma sporo wolnego czasu, który przeznacza głównie na łowienie ryb.
Innym ulubionym zajęciem w czasie zimy jest jazda na nartach oraz zaprzęgiem reniferów.

Pomoc elfów

Przed wejściem do wioski trzeba zostawić samochód na parkingu. Święty Mikołaj ma w niej swoje biuro, w którym urzęduje codziennie w godzinach 9.00-18.00. Finowie przyznają, że Święty Mikołaj jest jedną z najbardziej zapracowanych osób w Laponii. Nie, nie ma dni wolnych, bowiem pracuje w weekendy i święta! Aż trudno uwierzyć, ale w ciągu roku odwiedza go ponad milion gości. Dzieci z całego świata przysyłają swoje listy, napisane przed świętami Bożego Narodzenia. Rocznie przychodzi ich prawie 750 tysięcy. Tak obfita korespondencja wymaga zaangażowania dodatkowych sił, gdyż sędziwy staruszek sam nie dałby rady. Dlatego z pomocą pośpieszyły dobre duszki – elfy, które wykonują ogromną pracę: pakują paczki z prezentami, odpisują na listy, stemplują je okolicznościową pieczątką – unikalnym stemplem urzędu pocztowego Świętego Mikołaja – Santa Claus Main Post Office. Na poczcie, która znajduje się w wiosce, można wysłać pocztówki ze specjalnym znaczkiem i zamówić list od Świętego Mikołaja za opłatą (ok. 6 euro). Elfy wyślą go pod wskazany adres, a otrzymamy go na święta.

Fotka z Mikołajem
Niewątpliwą pamiątką z pobytu w Laponii jest zdjęcie ze Świętym Mikołajem. Obowiązują jednak pewne zasady marketingowe. Otóż nie można robić fotek w biurze. Święty Mikołaj ma nadwornego fotografa, który za wspólne zdjęcie pobiera ok. 20 euro.
Jedną z największych atrakcji zimowego pobytu w Rovaniemi jest wizyta w lodowym hotelu. Zlokalizowany jest nad rzeką, około trzy kilometry od miasta. Składa się z kilku igloo, w których można przenocować. Nie, nie zmarzniemy, gdyż łoże pokryte jest skórami reniferów. W sąsiedztwie stoi główny bungalow także ze śniegu i lodu, który może jednorazowo gościć aż 200 osób.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. sprostowanie #148975 | 87.205.*.* 18 gru 2010 00:30

    Ceny niestety trochę wzrosły :( list zamawiany kosztował 7,5€ natomiast zdjęcia 25€ (jedno dość spore, ok A6) lub 30€ (pięć 'legitymacyjnych')-ceny na dzień 19.11.2010. A co do hotelu to trzeba zwrócić uwagę na to, że jest czynny od stycznia do kwietnia.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz