Dzisiaj jest piątek, 26 kwietnia 2024. Imieniny Marii, Marzeny, Ryszarda

Wigilijny stół i piernikowe śnieżynki

2010-11-15 15:30:31 (ost. akt: 2010-11-16 15:28:37)

Wyjątkowość Bożego Narodzenia tkwi nie tylko w podtrzymywanej od wieków tradycji, a przede wszystkim w atmosferze, jaką tworzymy ozdabiając dom. Niezwykłą oprawę powinien otrzymać świąteczny stół. Jego styl nie powinien odbiegać od wystroju całego wnętrza.

Wigilijny stół i piernikowe śnieżynki

Autor zdjęcia: Archiwum

Zawsze modne jest wyciszenie w wystroju wnętrz. Mało krzykliwe kolory będą sprzyjać odpoczynkowi w domowym zaciszu. Warto zastosować minimalizm, proste formy, a monochromatyczne wnętrze możemy przełamać odrobiną stonowanego koloru. Mieszkańcy miast lubią styl country. Ale jest też wielu zwolenników stylu neobarokowego, inspirowany francuskim i włoskim przepychem z czasów Marii Antoniny. Czerń, biel i czerwień występują tu w towarzystwie złota, srebra, świecidełek, kryształów.

Śniegu nigdy za wiele
Czy śnieg jest czy go nie ma warto go wprowadzić dodatkowo na świąteczny stół. Stworzymy w ten sposób nastrój iskrzącej szronem zimy. Dobrą podpowiedzią może być stół biało-srebrny. Jak to osiągnąć? Wystarczy na białej, haftowanej srebrną nitką lub jedwabnej tkaninie w welurowe matowo srebrne motywy roślinne postawić białą porcelanę, szkło łączone z metalem i błyszczącymi brylancikami czy kryształy. Świetnie wkomponowują się białe wazony ze srebrnymi roślinnymi ornamentami. Kryształowe grube szkło załamuje światło jak kryształ lodu. Dodatkiem do szkła mogą być sztuczne gałązki w kolorze śniegu i srebra z zawieszonymi kryształami, „diamentami” lub sztuczne białe i oszronione kwiaty, na przykład lilie, róże czy magnolie. Dla podkreślenia charakteru stołu, możemy udekorować go bielonymi i lekko nabłyszczanymi szyszkami.
Ekspresji dodamy przez zawieszenie gdzieś w górze różnej wielkości skrzydeł wykonanych ze śnieżno białych piór. Przy tak udekorowanym stole na pewno królować będzie spokój i miłość.

W stylu rustykalnym
Jeśli mamy wnętrze w stylu country (nordyckim), najbardziej odpowiedni do przystrojenia stołu będzie obrus w tradycyjnych kolorach, w zależności od upodobań – biały lub ecru. Uszyty z lekkiej, delikatnej tkaniny, jak organza czy szyfon, może być zdobiony ornamentami roślinnymi – haftowanymi lub nakładanymi na tkaninę (jakby przyklejonymi), stanowiącymi wyraźną strukturę, zaakcentowanymi srebrem lub złotem. Przez stół, udekorowany białym obrusem, przerzucamy bieżnik w spokojnym kolorze, na przykład srebrnym; do ecru bardzo dobrze będzie pasowało bordo. Tkaninę, okrywającą cały stół, z powodzeniem zastąpią bieżniki, ułożone w poprzek stołu, w odstępach co 10-15 cm.
Do takich wnętrz proponowane są proste, eleganckie dodatki, które jednak muszą błyszczeć. Przedmioty w stylu wiejskim, wykonane z surowych materiałów: sękatego, niewykończonego drewna, zardzewiałej blachy czy betonu są łączone z błyszczącymi detalami. W tym sezonie wszystko musi błyszczeć!
Wiele osób wybierze na pewno rustykalną prostotę, będącą połączeniem czerwieni czy zieleni ze złotem.

Jaka zastawa
Do stołu rustykalnego będzie pasowała zastawa w kolorze ecru, zdobiona delikatnymi motywami roślinnymi lub całkiem gładka. Uwagę zwracają falowane, niczym falbanka brzegi talerza. Jeśli na stole występują srebrne (złote) akcenty, powiewną wstążką w podobnym kolorze możemy przewiązać sztućce, ułożone na talerzu.
Dla stołu w odważniejszym, neobarokowym stylu proponowana jest biała zastawa ze srebrnymi lub złotymi dekoracjami, w żaden sposób nie wyciszanymi. Filiżanki, talerzyki, zdobione pasami błyszczącej „koronki” wyglądają niezwykle efektownie i bogato. Jeśli chcielibyśmy ten przepych uspokoić, wystarczy jeden z talerzy zamienić na czysto biały.
Jeszcze większego blasku i przepychu dodadzą stołowi kieliszki do wina na błyszczącej nóżce, skrzące blaskiem cyrkoni w stopce. Cyrkonie, niczym malutkie diamenciki zdobią też solniczkę, pieprzniczkę.
Do stołu nawiązuje też klimat wnętrza – z ozdobami, niczym broszkami z cyrkoniami, przypiętymi do aksamitnych poduszek. Blask, połysk musi być zawsze uspokojony miękkością tkanin.

A co ze światłem
Obecność na wigilijnym stole eleganckich złotych i subtelnych srebrnych elementów, jak również dodatków kryształowych podkreśli uroczysty charakter wieczerzy. Aby te detale naprawdę błyszczały i skrzyły, tworząc uroczysty nastrój, należy zadbać o odpowiednie oświetlenie. Zapewni je, oprócz lamp, miły, ciepły blask świec. One szczególnie podkreślają wyjątkowy charakter wigilii, Bożego Narodzenia.
Najbardziej odpowiednie będą świeczniki ze szkła kryształowego, lustrzanego czy po prostu na wysokiej metalowej nodze ze szklanym kielichem, jak również lampiony.
Kolor świec dobieramy do barwy obrusu, wnętrza. Mogą to być świece białe, kremowe, jak i szare, czarne, fioletowe czy złote.
Tego Bożego Narodzenia możemy znów przypomnieć sobie zapach piernika czy cytrusów. Tradycyjnie już możemy palić świece pachnące wanilią, czekoladą, różą czy lawendą.
kr

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB