Dzisiaj jest poniedziałek, 18 października 2021. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

Przygotuj dom do świąt

2010-12-07 18:21:47 (ost. akt: 2010-12-07 18:22:29)

Przedświąteczne szaleństwo dopada niemal każdego. Jedni oddają się gonitwie po sklepach, inni wpadają w szał sprzątania.

Przygotuj dom do świąt

Autor zdjęcia: Praktiker

Aby w tym szaleństwie była metoda, trzeba porządki odpowiednio zaplanować. Nie ma sensu sprzątać całego domu na miesiąc przed świętami, ale też nie jest dobrym pomysłem zostawiać wszystko na ostatnią chwilę. Najlepiej rozplanować sprzątanie w czasie tak, by przed samymi świętami generalne porządki mieć za sobą i móc zająć się przystrajaniem domu i przygotowywaniem potraw.

Mopy w dłoń

Mało kto lubi szorowanie, pranie czy czyszczenie, jednak raz w roku nas to nie ominie. Żeby oszczędzić sobie dodatkowego stresu, przy okazji świątecznych zakupów warto pomyśleć o środkach czystości, które pomogą nam przywrócić blask mieszkaniu. Płyny do mycia szyb, podłóg i glazury, ścierki, szczotki i mopy przydadzą się zawsze. Lepiej mieć ich za dużo niż odrywać się od sprzątania i biec do sklepu, gdy czegoś zabraknie.
Na sam koniec zostawmy sobie mycie okien, sprzątanie kuchni i łazienki. Te ostatnie najlepiej sobie zostawić na kilka ostatnich dni przed świętami. Korzystamy z nich najczęściej i nie ma sensu sprzątać po kilka razy. Generalne pucowanie kuchni czy łazienki zróbmy więc w ostatnim tygodniu przed świętami.

Wykurz kurz
Największym siedliskiem kurzu są firanki i zasłony. Trzeba je wszystkie zdjąć i wybrać, a przy okazji pozbyć się kurzu z framug i pajęczyn, które zdążyły już się wytworzyć pod sufitem. Czeka nas też gruntowne odkurzanie i mycie lamp, mebli i wszelkich bibelotów, które nie bez powodu nazywane są kurzołapami. Ale na tym nie koniec — gorzej będzie z półkami i szklanymi witrynami, na których często stoją szklanki, kieliszki i inne naczynia. Jak już generalnie sprzątamy, nie ominie nas ich mycie. A gdy już meble będą lśniły, trzeba paść na kolana, by wyczyścić dywany i podłogi.
Do świąt zostały jeszcze dwa tygodnie. Czeka nas nawał pracy, szorowanie, pucowanie, mycie, pranie, zamiatanie, odkurzanie i wiele innych zajęć. Ale jak przyjemnie będzie potem usiąść i cieszyć się przedświąteczną czystością. Żeby natomiast podczas świąt nie umierać ze zmęczenia, do porządków trzeba zaprząc wszystkich domowników.
Anna Banaszkiewicz


EKSPERT RADZI
Marek Gernat, Centrum Podłóg „Ekomat“

Regularna pielęgnacja drewnianych podłóg jest niezbędna, aby utrzymać ich piękny wygląd przez długie lata. Idealnym sposobem czyszczenia jest używanie specjalnych środków pielęgnacyjno-ochronnych, przeznaczonych specjalnie do podłóg lakierowanych lub olejowanych. Powierzchnie lakierowane czyści się na sucho okresowo przecierając je wilgotną szmatką. Zabrudzenia usuwa się specjalnymi preparatami do pielęgnacji drewna na bazie żywic, które nie zmniejszają przyczepności lakieru. Innymi słowy, nie powodują odpadania warstwy lakieru od powierzchni drewna. Niemniej jednak przeprowadzając pielęgnację każdego rodzaju podłóg należy stosować się do zaleceń producentów chemii podłogowej. Do czyszczenia podłóg lakierowanych można wybrać środki intensywnie usuwające brud i ślady po obuwiu, a także takie, które odnowią zarysowaną i matową powierzchnię podłogi, przywracając jej świeży wygląd. Do podłóg olejowanych polecane są natomiast oleje konserwujące, środki alkaliczne oraz mieszaniny wosków naturalnych. Raz na pół roku warto wykonać zabieg olejowania, który zabezpiecza drewno przed wnikaniem wody i brudu. Nie jest natomiast dobrym pomysłem stosowanie typowych past do podłóg lub innych środków czyszczących na bazie silikonu. Utrudniają bowiem późniejszą renowację zniszczonych podłóg.

PRZYDA SIĘ? CHYBA NIE.
Raz w roku warto zrobić generalny przegląd szaf, komód i szuflad, aby pozbyć się rzeczy zupełnie niepotrzebnych, a tylko zajmujących miejsce. Wiele rzeczy trzymamy, bo a nuż przyda się. Jednak nie oszukujmy się, jeśli czegoś nie zakładamy lub nie używamy przez rok, to prawdopodobnie nie jest nam to potrzebne. Zbędne ubrania, buty czy przeróżne drobiazgi trzeba oddać lub wyrzucić. Jeżeli nie mamy serca pozbywać się ich, zapakujmy je w karton i wynieśmy gdzieś na strych. Porządki trzeba też zrobić w pokoju dziecięcym — najmłodsi na pewno mają wiele niepotrzebnych, popsutych i zniszczonych zabawek. Jeśli są nie do naprawienia, wyrzućmy je. Przecież pod choinką znajdzie się spora dostawa nowych. Sprzątanie pokoju dziecięcego powinno odbywać się wraz z jego właścicielem. Jeśli maluch od dzieciństwa będzie uczył się porządku, być może za kilka lat będziemy mieć pomocnika przy przedświątecznym spotkaniu.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB